• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • مصاحبه مدیرعامل موسسه سپهر روشن با خبرگزاری ایسنا: آینده‌ای نامعلوم در انتظار دختران بدسرپرست

مصاحبه مدیرعامل موسسه سپهر روشن با خبرگزاری ایسنا: آینده‌ای نامعلوم در انتظار دختران بدسرپرست

  • توسط adadmin
  • ژوئن 3, 2019
  • 0

مدیرعامل موسسه دختران بدسرپرست سپهر روشن اراک گفت: دخترانی که به سن ۱۸ سال میرسند طبق قانون باید از موسسههای تحت حمایت ترخیص شوند و این ترخیص ممکن است آیندهای نامشخص را برایشان رقم میزند.
اکرم السادات غفاری در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، با بیان اینکه این موسسه، شبانهروزی و در حقیقت پرورشگاه خصوصی است، گفت: دخترانی که در این موسسه و دیگر موسسههای به این شکل نگهداری می شوند اغلب خانواده و آشنایی ندارند به همین دلیل به موسسات این چنین سپرده میشوند.
وی ادامه داد: دخترانی که به سن ۱۸ سال میرسند طبق قانون باید از موسسه ترخیص شوند، اما این ترخیص باعث میشود که دختران جای مناسبی که در امان باشند و سلامت روانی و جسمی آنها تضمین شود، نداشته باشند و عملا آیندهای نامشخص در انتظار آنها خواهد بود.
غفاری با بیان اینکه بهزیستی جهت نگهداری برخی از این دختران با ما همکاری داشته است که این امر کمک کرد بعد از سن ۱۸ سال نیز نگهداری از دختران در موسسه امکانپذیر باشد، گفت: این ضعف قانون است که برای این دختران برنامهای تعریف نشده و درست در سن حساس بدون پشتوانهباید وارد اجتماع شوند که این خود به معضلات اجتماعی میافزاید.
وی یکی از مهمترین مسئله و چالش این موسسه را مسکن و فضای فعلی عنوان کرد.
غفاری ادامه داد: مکانی که هماکنون در آن سکونت داریم خانهای استیجاری به مساحت ۲۰۰ متر است که اکثر مواقع قادر به پرداخت اجارهبها نیستیم. با مساعدت صاحب ملک تا به حال توانستهایم در این مکان سکونت داشته باشیم، اما با توجه به اینکه صاحبملک قصد فروش دارد که این امر قطعا موسسه را با مشکل مواجه خواهید کرد.
وی با بیان اینکه این موسسه از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را شروع کرده است، افزود: شش دختر در ردههای سنی مختلف زیر ۱۸ سال در آغاز به کار موسسه تحت حمایت قرار گرفتند که درحال حاضر یا به خانواده معرفی شدهاند، یا ازدواج کردهاند و یا مشغول به تحصیل هستند.
مدیر عامل موسسه دختران بدسرپرست بیان کرد: هماکنون ۱۰ دختر در این موسسه زندگی میکنند که یا بدسرپرست هستند، یا والدین آنها در زندان و یا معتاد هستند و برخی از این دختران نیز بی سرپرستند.
وی با بیان اینکه بهزیستی یارانهای جهت امرار معاش این دختران تخصیص میدهد، افزود: مبلغ تخصیص داده شده برای مخارج این دختران کافی نیست و اغلب با کمک خیرین هزینه مخارج تامین میشود.
غفاری توانمندسازی دختران را امری مهم و ضروری دانست و افزود: تبحر این دختران به حرفه و یا شغل مناسب آنها را آماده ورود به اجتماع میکند که این امر به تامین هزینههای جاری آنها کمک میکند و بعد از ترخیص مشکلات کمتری گریبانگیر آنها میشود.
مدیر عامل موسسه دختران بدسرپرست سپهر روشن اراک با بیان اینکه کلاسهای مهارتآموزی همچون آموزشهای فنیوحرفهای و آموزش خیاطی برای دختران در نظر گرفته میشود، افزود: باید خود دختران نیز به این مهارتآموزیها علاقه داشته باشند و فعالیتها و مهارتآموزیها به گونهای تعریف میشود که دختران متناسب با علایق خود انتخابی آزادانه داشته باشند.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

بایگانی‌ها

اخبار